1939-1940 TEVFİK FİKRET MÜNAKAŞALARI 2. YENİ ADAM DERGİSİNDE “TEVFİK FİKRET ANKETİ” VE BU ANKET ETRAFINDA GELİŞEN MÜNAKAŞALAR

Author:

Year-Number: 2012-5 Issue 4
Yayımlanma Tarihi: null
Language : null
Konu : Yeni Türk Edebiyatı
Number of pages: 333-353
Mendeley EndNote Alıntı Yap

Abstract

17 Eylül 1939’da Yeni Sabah gazetesinde Tevfik Fikret’in Rumeli Hisarı’ndaki Aşiyan’ının Amerikalılar tarafından satın alınarak müze hâline getirileceği haberi ile başlayan Tevfik Fikret münakaşaları 21 Aralık 1939’da Yeni Adam’ın tertip ettiği, altı sorudan oluşan anketle tekrar gündeme getirilmiştir. Dönemin önde gelen yazar/şairlerine yöneltilen anket sorularına verilen cevapların bir kısmı anket iştirakçileri dışında Yeni Adam, Ulus ve Bozkurt’taki yazılarla desteklenmiş, bir kısmı ise eleştirilmiştir. Şair hakkındaki sorulara verilen cevapların bazıları tartışmanın seyrini değiştirmiş bu yüzden Mehmet Akif-Tevfik Fikret meselesi yeniden konuşulmuş, Fikret, Namık Kemal ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada söz konusu anket vesilesiyle devrin aydınlarının Tevfik Fikret ile ilgili duygu ve düşünceleri ortaya konularak birbirine zıt düşüncelerin karşılıklı savunmaları tüm boyutları ile değerlendirilmiştir.

Keywords

Abstract

On 17 September 1939 Tevfik Fikret’s news published in Yeni Sabah reported that Americans would buy Aşiyan in Rumeli Hisarı and turn into a museum. On 21 December 1939 Tevfik Fikret arguments came into question again with a survey consisting of six questions prepared by Yeni Sabah. The answers given by the leading authors/poets to the survey were supported with writings in Yeni Adam, Ulus and Bozkurt by associates that did not take part in this survey, some of them were criticized. Some of the answers given to questions about poet changed the course of the argument, Mehmet Akif-Tevfik Fikret matter was discussed again and Fikret was compared with Namık Kemal. In this study feelings and thoughts of the leading intellectuals were put forth with all aspects of mutual defense.

Keywords